Pénzmegtakarításról beszélni sokkal egyszerűbb, mint véghezvinni. Íme néhány ötlet ami segíthet:
Ha valami előre nem látható pénzt kapunk (ajándék, jutalom, bármi), azt ne dőzsöljük el, hanem tegyük félre, mintha nem is létezne, ne is gondoljuk rá.
Minden nap írjuk össze milyen kiadásaink és bevételeink voltak. Így sokkal könnyebb visszakeresni, hogy "mire ment el az a sok pénz". De ebből az is látszik mennyi megtakarított pénzünk van már bankszámlánkon. Könnyen lehet, hogy vagyonokat költünk el olyan dolgokra amit észre sem veszünk, mert alkalmanként csak pár száz forintról van szó.
Ha már tervezéskor negatívra jön ki a hónap vagy akár több is egymás után, akkor az egész életvitelünket át kell gondolni, mert a hiányra felvett vagy kért hitelt vagy kölcsönt mindig vissza kell fizetni (sőt, többet is).
Mindig úgy tervezzük, hogy a bevételekből megvannak a kiadások.
- jó helyen lakunk?
- nem tudunk még spórolni a rezsin is?
- muszáj mindig autóval járni? Egyre drágább a benzin, nem beszélve a kocsi amortizációjáról. Lehet, hogy alkalmanként nem tűnik soknak amit elköltünk arra, hogy csak "elugrunk" valahova autóval, de összeadva ismát tetemes összegről beszélünk.
- Nincs olcsóbb biztosítás a piacon? Érdemes itt is fölkeresni több céget, biztosítási alkuszt, biztos, hogy van olcsóbb megoldás a jelenleginél. Ha összeadjuk a lakás, kötelező, casco, élet, stb. biztosításokat és megnézzük mennyit lehetne megtakarítani 10%-al olcsóbb díjjakkal, ismét nagyobb összegről beszélünk.
- Kell ennyi telefon? Apunak, anyunak, minden gyereknek van, ráadásul nem is egy szolgáltatónál? Kérjünk ajánlatot olcsóbb számlacsomagokra és használjuk ki a családi kedvezményeket is. Ha van, a vezetékes telefon létjogosultságát is gondoljuk át!
- Biztos, hogy kell 100 TV csatorna? Meglepődnénk ha tudnánk milyen keveset nézzük azokat az adókat amikért 5-6.000 forintot is fizetünk havonta
- Mennyiért eszünk? Akármennyire is olcsónak tűnik egy-két étterem vagy egyszerűnek az ételházhozszállítás, még mindig az otthon megfőzött étel a legolcsóbb
Mindenki sokkal okosabb a másik pénzével. Kizárt, hogy megéri egy 200 ezer forintos TV-t áruhitellel megvenni 300 ezer forintért. Ha pedig már fölvettük a hiteleinket, még mindig kérhetünk ajánlatot másik pénzintézettől, szinte biztos, hogy tudnak jobb feltételeket ajánlani.
De egyáltalán, ha lehet, csak lakásra és egy autóra vegyünk fel hitelt. Árura (pl. TV), utazásra, fogyasztásra ("amit pénzben kapunk, szabadon elcásárolhatunk) NE vegyünk fel hitelt. Gondoljuk át: a hitel tulajdonképpen ugyanaz, mintha félretennénk a pénzt, türelmünkért pedig cserébe nem kell befizetnünk egy halom kamatot. Az áru így is úgy is a miénk, az árát is kifizettük, csak az idő és a pluszban befizetett kamat a különbség a két eset között.
Nézzük meg, hogy milyen költségek rakódnak rá a különböző tranzakciókra. Lehet, hogy könnyedén meg tudjuk felezni banki költségeinket és meg tudjuk duplázni betéteink kamatát.
+1: Ha kell, még tegyünk pluszban valamit, hogy több bevételünk legyen
Gondolkodjunk el a munkahely-váltáson, ha tehetjük, vállaljunk másodállást.
Inaktív családtagjainkat is ösztönözhetjük pénzkeresésre: egy 17 éves gimnazista lány heti egy alkalommal gyermekfelvigyázóként igenis hozzájárulhat a család költségvetéséhez, a kamaszfiúk is "túlélik" ha a nyári szünetben almát szednek. És a munkáról, életről, pénzről egyaránt sokat tanulhatnak közben.
Balázs, Laci
Utolsó kommentek