Az ingatlanba való befektetést (tehát azt, amikor nem saját célra vesszük, "lakni", hanem más számára bérbe adni) régóta nem tartom helyesnek, de az utóbbi években tovább romlott a véleményem róla.
Ennek három fő oka van:
1. 2008. januárjában megváltozott illetékszabályoknak köszönhetően, a vételtől számított 5 éven belüli likviditása tovább romlott az ingatlanoknak: nehezebben eladhatóvá vált a lakás, ugyanis az értéknövekmény (eladási ár mínusz vételár) adóköteles.
Bár hozzá kell tenni, hogy a likviditás vagyis a pénzreváltás gyorsasága (eladhatósága) egyébként sem erőssége ennek a befektetési formának: egy ingatlan adás vagy vétele hónapok kérdése tipikus esetben.
2. Az ingatlanbefektetéshez sem árt a diverzifikáció vagyis a kockázatporlasztás. A pénzt ugyanis minél több módon érdemes befektetni, így egyrészt nehezebben áll elő olyan, hogy mindenünk elúszik, másrészt ha mégis ki kell vennünk pénzt, könnyebben találunk olyan helyet, amiből éppen akkor ki lehet.
Részvénypiacokon például soha nem javaslunk egy elemből álló portfóliót (veszélyes ez mint egy mezőgazdasági monokultúra: mivel minden növény ugyanarra érzékeny, egyetlen kártevő mindent elpusztít!).
Vajon miért tennénk máshogy az ingatlan piacon? A kockázatok hasonlóak. Ahhoz viszont, hogy 4-5 ingatlant vegyél komoly tőkére van szükség.
3. Ha bérleti díj + értéknövekedést vizsgálom - a '90-es évek elejét leszámítva - még az állampapírhozamokat sem érte el az ingatlanbefektetés, ha a statisztikák érnek valamit...
Egy KSH által készített statisztika alapján az átlagos bérletre kínált lakás Budapesten 3 évente 6 hónapon keresztül kiadatlan. Ez éves szinten 2 hónap, tehát 12 helyett 10 hónap bérleti díj bevétellel érdemes számolni!
Példa:
- lakás, Budapest belvárosától nem messze
- méret: 35 négyzetméter
- vételár: 8.000.000 Ft
- szerzés költségei összesen 470.000 Ft (illeték 320.000 Ft, ügyvédi és egyéb költség kb. 150.000 Ft)
A havi bérleti díj: 50.000 Ft, éves bevétel (10hó): 500.000 Ft. A forrásadó: 25%, így a nettó összeg: 375.000 Ft.
A kalkulációból az derül ki, 8 M Ft-os ingatlan 5% (!) bevételt termelt meg ha legálisan adtad ki az ingatlant (egyébként 6,25%, de ezt én nem is számoltam ki...), viszont az első évben a szerzés költségei miatt egy fillért sem termel, csak a másodikban!
És ekkor még egy fillér felújítást vagy költséget (időt, egyebet) nem számoltunk...
Igaz, erre az éves 375.000 Ft bevételre jön rá egy "természetes" értéknövekedés, feltéve, hogy jó helyen jó ingatlant vettél.
Összességében ez így egy infláció alatti hozam, kis likviditás és relatív magas biztonság.
Összességében ez nekem nem túl vonzó...
Kapcsolódó bejegyzések:
- Mibe fektessünk idén? (1. rész)
- Mibe fektessünk idén? (2. rész)
- A pénzmegtakarítás módszertana
- Fektessünk aranyba?
- Lakás: venni vagy bérelni?
Utolsó kommentek