A kamat a pénz használatának az ára. A hitelező azért számítja fel, mert a kölcsön ideje alatt nem tudja a kölcsönzött pénzt más célra használni, így hozamtól esik el.
Mértéke függ a kockázattól, amit vállal, vagyis hogy időben visszakapja-e a pénzét, illetve, hogy annyit kap-e vissza, mint várta (s ahogy azt a felek szerződésben rögzítették).
Ezt a kockázatot a hitelező (a bank) úgy tudja csökkenteni, ha megvizsgálja az adós fizetőképességét és felkészül arra az esetre is, ha az adós nem teljesít szerződés szerint.
Ennek a két tényezőnek (vagyis mennyire valószínű, hogy fizet az adós és mi lesz akkor, ha nem) a megvizsgálásával állapítják meg a hitel kockázatát.
Így a következő lehetőségek adottak:
• Bizonytalan fizetés és nincs végrehajtható vagyon - Hitelképtelen
• Valószínű visszafizetés, de nincs egyéb vagyon – Magas kockázat
• Bizonytalan fizetés, de van végrehajtható vagyon – Magas / Közepesen magas kockázat
• Valószínű fizetés és végrehajtató vagyon - Közepes kockázat
• Valószínű fizetés, jelzáloggal terhelt értékálló vagyon - Alacsony kockázat
Ebből látszik, hogy a legdrágább konstrukciók a személyi hitelek, ahol sokszor az adós jövedelmi viszonyait és a vagyoni helyzetét sem vizsgálják, ezt követik a különböző eszköz-finanszírozások, ahol minimális fedezetként megjelenik maga az eszköz (pl. gépjárműhitelek), és a legolcsóbbak az ingatlanfedezetes hitelek, hiszen a fedezet ez esetben elvonhatatlan és értékálló.
Bársony András
A kép forrása: thegoldguys.blogspot.com
Utolsó kommentek